İşte Toyota ve Intel Arasında İş Birliği Hakkındaki Detaylar

Toyota, bağlantılı otomobillere bir ekosistem geliştirmek için Intel ve bir dizi teknoloji ve otomotiv firmasıyla işbirliği yapıyor. Kendinden sürücülü araç verilerini paylaşarak, şirketler, bulut bilişim sistemine dayalı haritalar ve geliştirilmiş sürücü yardım sistemleri geliştirmeyi hedefliyor. “Automotive Edge Computing Consortium” olarak anılan birliğin tamamlanması ile Ericsson, Japon otomobil parçaları üreticisi Denso Corp ve telekomünikasyon firması NTT DoCoMo arasında olacak.
Pratikte, otonom araç alanına giriş ve firmalar arasındaki iş birliği aynı derecede yaygın. Alphabet’den Waymo ve GM, Lyft ile iş birliği kurarken, Renault ile Nissan’ın arası samimileşiyor. Aynı zamanda, Çin’in arama motoru devi Baidu, hemen hemen herkesi hedefliyor ve bu, şu anda gerçekleşmekte olan ekip üyeliklerinin sadece bir kısmı. Toyota’nın kendisi de son zamanlarda EV’ler ve kendinden sürücülü otomobiller için bir ABD montaj fabrikası kurmak için Mazda ile çalışıyordu.
Tüm bağlantılı otomobil testleri zaten büyük bir veri yığını içeriyor ve bu da zamanla katlanarak yükseliyor. Toyota, araçlarla bulut bilişim arasındaki veri hacminin 2025 yılında ayda 10 exabyte’a ulaşacağını tahmin ediyor ve şirkete göre, aslında bu, mevcut miktardan yaklaşık 10,000 kat daha büyük. Ayrıca, özellikle Toyota ve Intel rekabete ayak uydurmayı planlıyorsa, bu verilerin bir kısmını bir birliktelik şeklinde bir araya getirmek çok mantıklı olacak.